

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Turn-On Delay Time | 230 ns |
| Propagation Delay | 230 ns |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Data Rate | 40 kbps |
| Simplex/Duplex | Half |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 45 mA |
| Receiver Hysteresis | 300 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 5.25 V |
| Operating Supply Current | 80 mA |
Stock: 375
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58220
Ext.Price$0.58220
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58220 | $0.58220 |
| 10 | $0.41891 | $4.18910 |
| 25 | $0.37873 | $9.46825 |
| 50 | $0.35581 | $17.79050 |
| 100 | $0.33427 | $33.42700 |
| 300 | $0.31536 | $94.60800 |
| 500 | $0.29751 | $148.75500 |
| 1000 | $0.28640 | $286.40000 |
| 3000 | $0.27640 | $829.20000 |
| 5000 | $0.26674 | $1333.70000 |
